Zdá se, že čím lepší má lidstvo přístup ke vzdělání, tím více hloupne. Jak jinak si vysvětlit vzestup nejrůznějších směšných konspiračních teorií, jako je například ta o ploché Zemi nebo o tom, že vesmír vlastně neexistuje. Tyto však mají společné: jako viníka označují nejen vlády, ale je jím také Národní Agentura imperialmedia.cz pro Letectví a Vesmír ze Spojených států, známější pod svou zkratkou NASA.
Ta je obviňována z falšování důkazů o vesmíru, o tvaru naší planety i o tom, že jsme například byli na Měsíci nebo poslali sondu na Mars. Veškeré fotografie jsou upravené, ne-li rovnou uměle vytvořené v počítačových programech, videa jsou potom natočená na Zemi a astronauti, kteří na nich jsou, pouhými herci.
Při bližším zamyšlení je jasné, že celá tato teorie je jedna velká hloupost, která nemá se skutečností nic společného. Za prvé, proč by to někdo dělal? Co by tím získali? Troufám si tvrdit, že prokázání existence či neexistence vesmíru či tvaru naší planety by život běžného člověka nijak výrazněji neovlivnila, pokud vůbec.
Dalším faktem, na který se často zapomíná, je fakt, že NASA není jediná, kdo se zabývá výzkumem vesmíru. Mnoho států má vlastní vesmírné programy, například Čína nebo ruský Roskosmos. Nezapomeňme také, že v době „vesmírných závodů“ v šedesátých letech zuřila naplno studená válka, a pokud by bylo přistání na Měsíci lež, Rusko, které celou akci bedlivě sledovalo (stejně jako USA bedlivě sledovalo každý krok Rusů), by si rozhodně nenechalo ujít příležitost s tím vyjít na povrch.
Pak jsou tu smutnější důkazy o tom, že ano, vesmír je skutečný. Těmi jsou těla kosmonautů, kteří zemřeli při pokusech o jeho dobývání, ať už se jedná o posádku Apolla 1 nebo raketoplánu Challenger.
Všechny tyto konspirační teorie tedy nemají reálný základ a neobstojí tváří v tvář faktům. Přesto jim mnoho lidí navzdory důkazům věří. Zdá se tedy, že na volný přístup k informacím ještě nejsme plně připraveni. A kdo ví, jestli vůbec kdy budeme.