Jahody jsou na trhu po celý rok, ale protože jde o ovoce velice jemné, mimo sezónu se k nám dostávají jahody, které nejsou tak chutné, jako ty české a z vlastní zahrádky. Je to dáno tím, že pod tlakem poptávky byly vyšlechtěny odrůdy, které jsou vhodné k dlouhé cestě po světe, vydrží déle pěkné na pohled, neotlačí se a netrpí tolik hnilobou a plísněmi. Ale nemají tak intenzivní chuť a vůni.
Proto se snažíme v jahodové sezóně ty nejlepší, nejsladší a nejvoňavější plody uchovat v různých formách i na dobu, kdy je na záhonech sklízet nebudeme. Děláme kompoty, marmelády, zamrazujeme si jahody na zimu. A samozřejmě je tu moderní způsob sušení mrazem – lyofilizace. Toto sušení plodů je velice šetrné k surovině a výsledný produkt si uchová všechny vlastnosti, které máme na čerstvých jahodách tak rádi.
Jahody jsou s člověkem už od doby kamenné, a přesto nám nezevšedněly. Z písemných historických záznamů víme, že první kultivované jahody byly už ve středověku na zahradách klášterů pečlivě ošetřované mnichy. V období vlády Ludvíka XV., který podporoval pokrok, došlo k úspěšnému křížení odrůd a jahody získávaly stále větší tvar a plnější chuť doplněnou svěží příjemnou vůní. V Čechách jsme toto fantastické ovoce v masivnější formě ocenili až v 19. století.
Kromě chuti a vůně máme jahody rádi také pro jejich antioxidační účinky, neutralizující volné radikály, pro alkalizující účinky, které podporují vylučování kyseliny močové a tím zmírňují příznaky dny a revmatismu. Jahody také zlepšují průtok krve v arteriích. Jsou vhodné pro lidi s přísnou dietou, protože jsou ovocem s nejnižším obsahem kalorií.
Vyzrálé lyofilizované jahody můžeme konzumovat v kombinaci s mlékem nebo jogurtem. Své uplatnění mají i v pečení a vaření.
V lidovém léčitelství jsou jahody i jejich listy velice prospěšné na mnoho zdravotních obtíží.