Mnoho zvířecích druhů se přesouvá často dlouhé kilometry po zeměkouli z různých důvodů. Vědci se snaží řadu let mapovat příčiny přesunu druhů. Postupně se skládají jednotlivé kostičky skládačky a asi nás nikdy nepřestanou udivovat nové a nové poznatky v této oblasti.
Jednou z nejznámějších migrací jsou každoroční cesty mnoha druhů ptáků do teplých krajin. Je až neuvěřitelné kolik kilometrů dokáží vzduchem překonat. Nejznámější z těchto ptáků, kteří hnízdí u nás, jsou vlaštovky, jiřičky, rorýsi a čápi. Každý rok se vydají na cestu do tropické Afriky, aby se vyhnuli nepříznivým podmínkám v našich krajinách v podzimním a zimním období. Jakmile se blíží příznivější počasí začínají se připravovat na cestu zpět.
Zajímavou zpáteční cestu volí rorýsi, kteří se do Evropy vrací přes Libérii. Každý rok se zde setkává na miliony rorýsů. Zastaví se na hostinu termitů a poté se rozletí do jednotlivých částí Evropy. Jedinci se vrací do stejného hnízda, ve kterém se narodili, což je také úžasná zajímavost. Rorýsi dokáží letět až 10 měsíců bez přistání a tím se stávají rekordmany v délce nepřerušovaného letu.
Z vodní říše stojí za zmínku neuvěřitelný tah lososů z moří, přes řeky až do malých říček, aby se mohli rozmnožit a zajistit tak ideální startovní podmínky svému potomstvu. Je úžasné, jak dlouhé vzdálenosti jsou schopni urazit a co vše dokáží při této cestě překonat. U nás se dříve také každoročně objevovali hejna lososů, kteří táhli řekou Labe a pokračovali na Orlici, horní Otavu a další toky. Cestu lososů bohužel dočasně ukončily velké vodní stavby. V současnosti se objevují snahy o zpřístupnění toků rybími cestičkami a výsadbou plůdků lososa v severních Čechách. Objevují se i první úspěchy, několik jedinců již bylo pozorováno v českých řekách.
Další fascinující událostí je každoroční migrace neskutečného množství druhů zvířat v Africe. Jde o obrovskou masu jedinců různých druhů, kteří se přesouvají stovky kilometrů hlavně kvůli potravě.